Ako omega-3 pomáhajú v tehotenstve a pri dojčení?

Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny sú tzv. dobré tuky, ktoré pomáhajú bunkám správne fungovať, dodávajú energiu, posilňujú srdce, regulujú zápalové procesy v tele a pomáhajú očiam, mozgu a ďalším fyziologickým systémom.1 Sú nevyhnutné a naše telo ich potrebuje. Sú kľúčovou živinou dôležitou vo všetkých fázach tehotenstva a vývoja dieťaťa a ovplyvňujú aj kvalitu materského mlieka. A dokonca ovplyvňujú aj duševnú pohodu a priebeh menštruácie.

Objavenie omega-3 mastných kyselín sa spája s Inuitmi, pôvodnými obyvateľmi Grónska. Keď vedci sledovali ich stravovacie návyky, zistili, že tajomstvo zdravého srdca Inuitov2 úzko súvisí s ich stravou, presnejšie s rybami a esenciálnymi mastnými kyselinami, ktoré obsahujú. V porovnaní s inými národmi mali Eskimáci minimálne srdcové ochorenia.

Zvyšujú šancu otehotnieť

Naše telo si nedokáže samo vytvoriť omega-3 mastné kyseliny, preto ich musíme prijímať v potravinách a doplnkoch stravy. Nedávna štúdia3 ukázala, že ženy, ktoré užívajú výživové doplnky s omega-3, majú 1,5-krát vyššiu pravdepodobnosť otehotnenia ako ženy, ktoré ich neužívajú. Doplnky stravy sú teda jednou z ďalších možností, ako zvýšiť plodnosť.

3 hlavné typy omega-3:

ALA (kyselina alfa-linolénová) je najbežnejšia forma, ktorá sa nachádza v rastlinných potravinách, najmä v zelenej listovej zelenine, orechoch a semenách.

DHA (kyselina dokozahexaénová) sa nachádza v rybách a riasach a podieľa sa na vývoji a funkcii mozgu a očí. Podporuje však aj ukladanie vajíčok vo vaječníkoch a ovplyvňuje kvalitu vlasov, pokožky a nechtov.

EPA (kyselina eikosapentaénová) zlepšuje náladu, vyrovnáva hormonálnu nerovnováhu, potláča zápalové procesy a ovplyvňuje mnohé ďalšie telesné funkcie. Nedostatočné množstvo EPA môže obmedziť prenos a vstrebávanie DHA do buniek plodu.

 

Za čo môže nedostatok DHA?

DHA tvorí až 12 % hmotnosti mozgu. Nedostatočné množstvo DHA sa spája s nesprávnym kognitívnym vývojom a zvýšeným výskytom neurodegeneratívnych ochorení u detí. Medzi ne patrí Parkinsonova choroba a skleróza multiplex u dospelých4.

Omega-3 pomáhajú pri počatí

Reguláciou hormónov, zvyšovaním prietoku krvi do maternice, znižovaním zápalov v tele a zlepšovaním schopnosti embrya uhniezdiť sa v maternici zohrávajú omega-3 dôležitú úlohu pri úspešnom počatí dieťaťa. Okrem toho iná štúdia ukázala, že optimálne hladiny zvyšujú aj reprodukčnú dĺžku života u žien, ktoré majú menej ako 35 rokov5. Správne hladiny omega-3 sú však dôležité aj pre mužskú plodnosť. Štúdie zistili, že môžu výrazne zlepšiť množstvo a pohyblivosť spermií6.

Tip: Ak chcete zlepšiť svoje zdravie a zvýšiť šance na otehotnenie, zvýšte príjem omega-3 pre seba a svojho partnera na 1000 mg denne7.

Znižujú zdravotné rizika

Omega-3 tuky podporujú vývoj mozgu a nervovej sústavy plodu už od momentu otehotnenia. Obrovský vplyv majú najmä v treťom trimestri, keď sa rast výrazne zrýchľuje. Ukázalo sa, že ak si ženy s nízkym obsahom omega-3 doplnia ich hladinu prostredníctvom výživových doplnkov, je riziko predčasného pôrodu menšie. A ten je mimochodom hlavnou príčinou zdravotných problémov plodu a dojčiat. Medzi ďalšie výhody udržiavania potrebnej hladiny omega-3 patrí zníženie rizika zlého vývoja placenty (preeklampsie), čo je vážna komplikácia pre dieťa aj mamičku8. V neposlednom rade je hladina týchto kyselín spojená s funkciou mozgu a náladou, čo znamená, že správna hladina môže ovplyvniť to, ako sa nastávajúca mamička cíti.

Každé tehotenstvo môže byť v pohode

Optimálna hladina omega-3 je dôležitá nielen počas tehotenstva, ale aj po pôrode. Vtedy ovplyvňuje obsah živín v materskom mlieku, funkciu mozgu matky, jej duševnú rovnováhu a popôrodnú regeneráciu. Udržiavanie správnej hladiny je preto pre mamičku aj dieťa kľúčové. Každá mamička by mala vedieť, že zásoby omega-3 sa u mnohých matiek počas tehotenstva vyčerpajú, čo môže mať nepriaznivý vplyv po pôrode aj počas ďalších tehotenstiev. Preto sa odporúča dopĺňať ich hladinu vyváženou stravou aj kvalitnými doplnkami stravy.

Prečo dopĺňať omega-3 po pôrode?

Mozog dieťaťa rastie najrýchlejšie v poslednom trimestri tehotenstva a v prvých dvoch rokoch, keď sa dieťa narodí. Preto je nesmierne dôležité, aby mala matka počas dojčenia v mlieku správnu hladinu omega-3, čomu môže pomôcť vyvážená strava a kvalitné výživové doplnky s ich obsahom. Vedecké štúdie ukazujú, že strava bohatá na esenciálne mastné kyseliny môže zvýšiť inteligenciu detí9. Hladina omega-3 v tele matky je však zodpovedná aj za zvládanie stavov, ako je napríklad popôrodná depresia10. Výskum11 uskutočnený v roku 2019 ukázal, že matky s indexom omega-3 mastných kyselín nižším ako 5 % mali 5-krát vyššiu pravdepodobnosť depresie ako matky s vyšším indexom.

Tip: Omega-3 zmierňujú nepríjemné príznaky predmenštruačného syndrómu a potláčajú menštruačné bolesti.

 

Zdroje:
1. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17290-omega-3-fatty-acids
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18541598/
3. https://www.focusonreproduction.eu/article/News-in-Reproduction-Omega-3-supplementation
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772061/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5624332/
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29451828/
7. https://www.ccrmivf.com/blog/fertility-benefits-omega3-fatty-acids/
8. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD003402.pub3/full
9. https://www.nutraingredients.com/Article/2013/08/16/Omega-3-rich-infant-formula-may-boost-later-intelligence-Study
10. https://cs.wikipedia.org/wiki/Poporodn%C3%AD_deprese
11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31003520/