Vzťah medzi rodičmi a dieťaťom sa vytvára ešte pred narodením dieťaťa. Vyvíjajúci sa plod nielenže od určitého štádia počuje zvuky svojho okolia a neskôr dokáže rozpoznať hlasy mamy a otca, ale zdieľa aj pocity svojej matky. Vedeli to už mnohé kultúry pred nami a potvrdzujú to aj najnovšie výskumy v oblasti prenatálnej psychológie.1 Tehotenstvo je preto skvelou príležitosťou začať komunikovať s nenarodeným dieťaťom a začať budovať rodinné väzby.
Hlas matky upokojuje dieťatko v brušku a pomáha vytvárať pocit bezpečia a istoty. Preto naň hovorte, vždy vás bude rado počúvať. Môžete hovoriť o čomkoľvek, o čomkoľvek pozitívnom. Môžete mu povedať o tom, čo práve robíte, ako sa pri tom cítite alebo ako veľmi sa na to tešíte. Môžete mu tiež spievať svoje obľúbené pesničky a vôbec nevadí, že nie ste Lucie Bílá. Váš hlas dáva vám a vášmu dieťaťu možnosť naladiť sa na seba navzájom.
Spievajte a komunikujte
Sluch dieťaťa sa vyvíja pred 23. týždňom života. Vtedy už dokáže reagovať na zvuky zvonku. Podľa vedeckých výskumov v piatom až šiestom mesiaci si uvedomuje, čo sa deje v jeho okolí, a reaguje na zvuky okolo seba. Dieťa v maternici napríklad považuje rockovú hudbu za znervózňujúcu, zatiaľ čo klasická hudba má upokojujúci účinok. Môžete si kúpiť aj hudobné albumy určené špeciálne pre bábätká, ale nič nepokazíte, ak budete svojmu dieťaťu spievať sami.
Je načase, aby si aj zvyšok rodiny začal budovať vzťah k dieťaťu, aby sa k nemu mohol vyjadriť aj váš partner alebo budúci súrodenci. Spoločné čítanie rozprávok je skvelý spôsob, ako dieťatko zoznámiť so všetkými členmi rodiny a ich hlasmi, ktoré spozná po narodení.
Tip: V desiatom týždni tehotenstva už môže plod reagovať na váš dotyk. Aj keď ešte necítite jeho pohyby, ak zatlačíte na svoje bruško, začne sa hýbať a odťahovať z tohto miesta.
Nechajte sa zaplaviť hormónom pohody
Hneď od začiatku tehotenstva si doprajte čas na to, aby ste sa stali dobrým rodičom. Práve to vám pomôže vybudovať si vzťah a puto s vaším dieťaťom. Keď ste pokojná, do vášho tela sa uvoľňuje hormón oxytocín2 , ktorý vyvolá príjemné pocity nielen u vás, ale aj u vášho dieťaťa. Nájdite si preto chvíľu pre seba a premýšľajte o tom, aké to bude, keď svoje bábätko uvidíte po prvýkrát a keď sa vaše spoločné chvíle stanú chvíľami spolupatričnosti.
Tip: Váš partner má tiež hormóny dobrej nálady. Ak budete na bábätko myslieť spoločne, vytvoríte si k nemu ešte väčšie puto.
Navzájom sa dotýkajte
Doprajte svojmu dieťaťu pocit, že je u vás v bezpečí. Keď sa hýbe a kope, dotýkajte sa miest, kde cítite jeho pohyby. Možno vám dá ďalším kopnutím najavo, že vie, že ste nablízku. Aj šesťmesačné nenarodené dieťa dokáže pohybovať telom v rytme reči svojej matky a učí sa spájať zvuky s pocitmi.
Tip: Nalaďte sa na pohyby svojho dieťaťa a všímajte si, v ktorom dennom čase sú jeho pohyby najaktívnejšie. Rozpoznajte, kedy je vaše dieťa najpokojnejšie, a zistite, na koho a na čo vaše dieťa najviac reaguje.
Dieťa reaguje na dotyk oveľa intenzívnejšie, ako keď sa s ním len rozprávate. Samotné dotýkanie a hladenie bruška je veľmi jemný a intímny spôsob, ako sa spojiť a prejaviť lásku. Keď masírujete bruško, pomáhate uvoľňovať hormón oxytocín. Podľa neurologičky Ruth Feldmanovej a jej výskumu3 je hladina oxytocínu počas tehotenstva zodpovedná za kvalitu vzťahu matky a dieťaťa po pôrode.
Tip: Masáž bruška vám pomôže upokojiť sa, aj keď prechádzate ťažkým obdobím. Uvoľnený oxytocín zníži hladinu stresových hormónov a pomôže vám dosiahnuť vnútornú rovnováhu.
Akú úlohu má počúvanie hudby?
V súčasnosti je známe, že hudba zohráva dôležitú úlohu pri vývoji detského mozgu ešte pred narodením. Počúvanie hudby má relaxačné účinky, je však potrebné vybrať si tú správnu. Väčšina klasickej hudby je relaxačná a jej príjemné tóny vyvolávajú pocity šťastia a pokoja. A napríklad uspávanky upokojujú vaše dieťa, pretože dokážu spomaliť srdcovú frekvenciu, čo umožňuje dieťaťu pokojnejšie a hlbšie dýchať.
Tip: Keď sa dieťatko narodí, môžete ho upokojiť hudbou, ktorú často počúvalo ešte v maternici.
Na čo je dobrý rodičovský denník?
Denník, do ktorého si zapisujete svoje myšlienky, postrehy, zážitky a želania týkajúce sa vášho nenarodeného dieťaťa, je skvelým prostriedkom na upevnenie vzťahov. Okrem toho zmierňuje stres a pomáha vám sledovať celý priebeh tehotenstva. Nezabudnite doň zaradiť ultrazvukové snímky, fotografie a iné artefakty. Váš potomok tak bude mať možnosť nahliadnuť, ako to vyzeralo pred jeho príchodom na svet.
Zdroje:
- https://www.netmums.com/pregnancy/amazing-facts-about-your-unborn-baby/9-he-can-smell-the-same-things-you-can
2. https://www.wikiskripta.eu/w/Oxytocin
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28813252/