Telesné funkcie, ktoré si vyžadujú delenie buniek, sa nezaobídu bez kyseliny listovej. Je tiež nevyhnutná pre normálny vývoj plodu v tele matky, najmä pre vývoj nervového systému. Preto ju lekári odporúčajú nielen nastávajúcim matkám, ale uplatňuje sa aj v oveľa širšom rozsahu. Jeho pravidelné užívanie prináša veľa výhod všetkým ženám.
Čo je vlastne kyselina listová?
Kyselina listová je vo vode rozpustný vitamín B9, nazývaný aj folacín alebo folát, ktorý vedci objavili extrakciou zo špenátu1 v 40. rokoch 20. storočia. Keďže ľudské telo si ju nedokáže dlhodobo vytvárať, je potrebné ju pravidelne dopĺňať. Nachádza sa najmä v listovej zelenine, hrachu, fazuli, pomarančoch, orechoch, citrónoch, banánoch alebo melóne a jahodách. Z týchto plodov sa však varením stráca až 50 %. Možno ho doplniť prostredníctvom pestrej stravy a tiež výživových doplnkov.
Čím je pre naše telo prospešná
Kyselina listová pomáha telu vytvárať a opravovať DNA, budovať svaly, pomáha pri hojení rán a pomáha predchádzať vrodeným chybám miechy a mozgu alebo neurálnej trubice vyvíjajúceho sa plodu. Štúdie preukázali, že kyselina listová pomáha predchádzať závažným vrodeným chybám mozgu a chrbtice plodu až o 70 %2. Pomáha tiež znižovať riziko vzniku niektorých druhov rakoviny, riziko srdcových ochorení, cievnych ochorení a mozgovej príhody a zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek. V neposlednom rade zmierňuje emocionálnu nepohodu a znižuje riziko depresie a pomáha udržiavať nechty, vlasy a pokožku vo forme.
Slúži ako prevencia v tehotenstve
Kyselina listová chráni nenarodené deti pred defektmi neurálnej trubice, ktoré sa prejavujú ako defekty chrbtice, miechy alebo mozgu. Najčastejším defektom je rázštep chrbtice, ktorý vzniká vtedy, keď sa chrbtica nenarodeného dieťaťa počas vývoja v maternici úplne neuzavrie a miecha zostane obnažená. V dôsledku toho nefungujú nervy ovládajúce nohy alebo iné orgány. Najzávažnejšou vrodenou chybou je anencefália, keď sa dieťa narodí bez časti lebky a mozgu a nakoniec zomrie. Tieto vady sa, žiaľ, objavujú v prvých týždňoch tehotenstva, často ešte predtým, ako sa žena dozvie, že je tehotná. Keďže až 50 % tehotenstiev je neplánovaných3, lekári odporúčajú kyselinu listovú všetkým ženám. Týka sa to aj tých, ktoré (zatiaľ) neplánujú založiť rodinu.
Nedostatok folátu a chudokrvnosť
Nedostatok folátov môže viesť k anémii alebo chudokrvnosti. Táto choroba je častejšia u žien ako u mužov a ak sa nezistí včas, môže viesť k trvalému poškodeniu zdravia. Ak na sebe spozorujete tieto príznaky, okamžite navštívte lekára:
- bolesť hlavy
- bolesť v ústach a na jazyku
- zrýchlené dýchanie alebo dýchavičnosť
- problémy s trávením
- problémy s pamäťou
- únava
- bledá pokožka
- hnačka
Zlepšite si náladu a podporte mozog
Kyselina listová zohráva dôležitú úlohu v duševnom a emocionálnom zdraví a je absolútne nevyhnutná pre správnu funkciu mozgu. Ako potvrdzujú štúdie4 , príliš nízke hladiny sa spájajú s výskytom mozgovej hmly, slabou koncentráciou a zhoršenou pamäťou. Iné štúdie5 poukazujú na niektoré priaznivé účinky užívania doplnkov kyseliny listovej:
- zlepšuje sa výkon mozgu
- znižujú sa príznaky úzkosti a depresie
- znižuje sa riziko straty pamäte
- pomoc pri liečbe Alzheimerovej choroby
Tip: Kyselina listová pomáha telu produkovať serotonín, ktorý je dôležitý pre našu dobrú náladu.
Prospieva srdcu aj cievam
Podľa štúdií kyselina listová pomáha predchádzať srdcovým chorobám, optimalizuje krvný tlak a zlepšuje prietok krvi. Užívanie doplnkov stravy s kyselinou listovou môže viesť až k 4 % zníženiu rizika srdcových ochorení a 10 % zníženiu rizika mŕtvice6.
Pomáhá prirodzenej kráse
Kyselina listová je zodpovedná za rast buniek, čo sa odráža aj na raste a stave vlasov a nechtov.
- Vyživuje vlasové folikuly, stimuluje rast vlasov a pomáha udržovať ich prirodzenú farbu.
- Podporuje rast nechtov a zvyšuje ich pevnosť.
- Pomáha vyživovať pokožku a dodáva jej mladistvý vzhľad.
Prečo je dôležitá v menopauze aj po nej?
Kyselina listová znižuje hladinu homocysteínu, znižuje intenzitu a frekvenciu návalov tepla a potenia a má priaznivý vplyv na kosti. Okrem zlepšenia nálady znižuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice a hrubého čreva. V neposlednom rade pomáha aj pri prevencii cukrovky 2. typu a reumatoidnej artritídy.
Tip: Denná dávka kyseliny listovej je 200 μg. V tehotenstve a pri dojčení sa odporúča zvýšiť príjem na 400 až 600 μg.
Zdroje:
1. https://www.jstor.org/stable/48508236
2. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/neural-tube-defect
3. https://www.unfpa.org/press/nearly-half-all-pregnancies-are-unintended-global-crisis-says-new-unfpa-report
4. https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-brain-fog
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1123448/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5015297/