Za únavou v tehotenstve môže byť nedostatok železa

Nedostatek železa v těhotenství

Tehotenstvo je pre ženské telo veľkou záťažou. Telo matky v tomto období potrebuje nielen viac bielkovín, ale aj ďalšie živiny potrebné pre dobré fungovanie samotnej matky a pre vývoj plodu. Jedným z dôležitých prvkov je železo, ktorého nedostatkom podľa nedávnej štúdie Americkej hematologickej spoločnosti trpí každá druhá nastávajúca mamička.

Srdce a pľúca v tehotenstve pracujú pre mamičku a pre plod, ktorý nosí pod srdcom. Ženské telo v tomto období tiež produkuje až o 50 % viac krvi, čo si vyžaduje zvýšenú dávku železa. Jeho nízka hladina najčastejšie spôsobuje anémiu, ktorá môže ovplyvniť aj vývoj plodu a byť príčinou predčasného pôrodu.

Tip: Hladinu železa v krvi si môžete skontrolovať pomocou domáceho testu, ktorý je k dispozícii v lekárňach alebo špecializovaných predajniach. Jeho použitie je rýchle a výsledky spoľahlivé.

Prečo je železo dôležité

Úlohou železa je tvorba hemoglobínu, ktorý v tele rozvádza plyny, najmä kyslík, a ktorý je, zjednodušene povedané, súčasťou červených krviniek. Bielkoviny v červených krvinkách, ktoré prenášajú kyslík do buniek, sú nevyhnutné. Keď v tele nie je potrebné množstvo železa, nevytvára sa potrebné množstvo hemoglobínu a nedostatok kyslíka v bunkách a tkanivách potom znižuje počet červených krviniek, čo vedie k anémii alebo chudokrvnosti. A to so sebou prináša riziká:

predčasný pôrod
popôrodná depresia
nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa
zvýšené riziko úmrtia po narodení alebo ešte pred ním

Ak plod nemá dostatok železa, je veľmi pravdepodobné, že sa narodí dieťa s nedostatkom železa. A nízka hladina železa spôsobuje hyperaktivitu, poruchy psychomotorického vývoja, pokles kognitívnych funkcií a dokonca autizmus u detí.

Za čo môže nedostatok železa v tehotenstve

V druhom a treťom trimestri sa potreba železa v tele ženy zdvojnásobuje a klesá až na konci tehotenstva. A čo spôsobuje nedostatok železa?

niekoľko tehotenstiev krátko za sebou
vývoj dvojčiat, trojčiat
✓ časté vracanie
nedostatočná konzumácia potravín obsahujúcich železo
silná menštruácia pred otehotnením
anémia ešte pred otehotnením
vegetariánstvo alebo vegánstvo

Tip: Železo zo živočíšnych potravín, najmä z mäsa a rýb, sa vstrebáva až 3x rýchlejšie ako z rastlín.

 

Príznaky nedostatku železa

Nedostatok železa v tehotenstve môže spôsobiť, že sa budúca matka cíti unavená, vyčerpaná a často slabá. Niektoré mamičky majú tiež chuť na ľad alebo špinu. Medzi ďalšie príznaky patria: - nedostatok železa:

bledá pleť
boľavý a začervenaný jazyk s hladkým povrchom
pocit hladu
vypadávanie vlasov
lámavosť nechtov
nízky krvný tlak
závrate
dýchavičnosť
zrýchlený pulz
spomalená funkcia štítnej žľazy

Prevencia nedostatku železa

Jediným zdrojom železa sú prirodzená stravavýživové doplnky, pretože telo si ho nedokáže vytvoriť samo. Vitamín C pomáha pri jeho vstrebávaní, a preto by mal byť tiež súčasťou vyváženej stravy každej nastávajúcej matky. Matkám s nedostatkom železa môžu pomôcť aj kvalitné potravinové doplnky s obsahom železa.

Tip: Počas tehotenstva konzumujte 30 mg železa denne. Priemerná denná spotreba počas dojčenia je 20 mg denne. Železo sa v potrave nachádza v hemovej a nehemovej forme. Hemové pochádza zo živočíšnych zdrojov a ľahšie sa vstrebáva. Nehemové železo z rastlinných zdrojov by sa malo kombinovať s potravinami bohatými na vitamín C, ako sú citrusové plody, paprika alebo paradajky. Množstvo železa v potravinách možno zvýšiť aj ich prípravou v liatinovom riade.

Potraviny bohaté na železo

červené mäso (100 g mletého hovädzieho mäsa obsahuje 2,7 mg železa)
pečienka a ďalšie vnútornosti (100 g hovädzej pečienky obsahuje 6,5 mg železa)
ryby (85 gramová porcia tuniaka v konzerve obsahuje približne 1,4 mg železa)
morské plody (100 g mušlí obsahuje 3 mg železa)
morčacie mäso (100 g tmavého morčacieho mäsa obsahuje 1,4 mg železa)
✓ špenát (100 g surového špenátu obsahuje 2,7 mg železa)
strukoviny (1 šálka varenej šošovice obsahuje 6,6 mg železa)
brokolica (1 šálka varenej brokolice obsahuje 1 mg železa)
tekvicové semienka (28 g obsahuje 2,5 mg železa)
quinoa (185 g varenej quinoy obsahuje 2,8 mg železa)
tofu (126 gramová porcia obsahuje 3,4 mg železa)
horká čokoláda (28 gramová porcia obsahuje 3,4 mg železa)

Tip: Káva, čaj, mlieko a mliečne výrobky znižujú vstrebávanie železa, preto sa im pri konzumácii potravín bohatých na železo vyhnite. Kávu alebo čaj si môžete dať hodinu pred jedlom alebo po ňom. Na dochutenie jedla používajte bylinky, ktoré sú tiež zdrojom železa. Vhodné sú tymián, bazalka alebo petržlenová vňať.