Od okamihu, keď žena zistí, že sa stane mamičkou, sa pre ňu zmení veľa vecí. Jej telo začne produkovať hormóny, ktoré naštartujú nové procesy. Je dobré sa s nimi oboznámiť a pripraviť sa na ich možné prejavy, aby mohla očakávanie príchodu bábätka prežiť v pokoji a užívať si materstvo.
Najmä zvýšená produkcia hormónov estrogénu a progesterónu má veľký vplyv na myslenie, správanie, chute a fyzický vzhľad budúcej matky. Prinášame vám preto zoznam zmien, ktoré sa zvyčajne vyskytujú počas tehotenstva, a na ktoré sa môžete vopred pripraviť.
Objavuje sa inštinkt hniezdenia
„Hniezdenie“ sa považuje za prirodzený inštinkt, keď sa žena pripravuje na pôrod. Preto s blížiacim sa termínom pôrodu môže pociťovať nutkanie organizovať, upratovať alebo vyzdobiť domácnosť. Skrátka si uvedomuje, že starostlivosť o dieťatko jej zaberie veľa času, preto sa chce vopred pripraviť. Je tiež možné, že nastávajúcu matku prepadne silné vzrušenie z príchodu nového života, a preto chce, aby bolo všetko tak akurát. Ak sa v tomto opise spoznávate, nezabudnite myslieť predovšetkým na svoje zdravie a dodržiavať nasledujúce zásady:
- vyhýbajte sa kontaktu s chemikáliami
- nezdvíhajte ťažké veci
- nerobte nič, pri čom by ste mohli spadnúť
- nevyčerpávajte sa, šetrite energiu na pôrod a odpočívajte
- choďte na vzduch a pravidelne vetrajte
Pripravte sa na zmeny nálady
Výkyvy nálad sú v tehotenstve časté a svojím spôsobom normálne. Sú spôsobené viacerými faktormi vrátane únavy, fyzického nepohodlia, stresu, obáv z nadchádzajúcich zmien a zvýšenej produkcie niektorých hormónov. Vedeli ste napríklad, že počas prvých dvanástich týždňov tehotenstva sa hladina estrogénu v tele nastávajúcej matky zvýši viac ako 100-krát1? A hoci sú zmeny nálad takmer stopercentné, nemusia vás vykoľajiť. Pomôže vám už len to, že o nich viete. Buďte k sebe láskavá a vedzte, že ide len o dočasný stav. Pomôcť vám môžu aj nasledujúce aktivity:
- obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi a informáciami
- komunikujte s partnerom o veciach, ktoré vás trápia
- nájdite si kamarátku alebo niekoho z rodiny, o kom viete, že vás vždy podporí
- spojte sa s ďalšími nastávajúcimi mamičkami a svoje pocity zdieľajte
- skúste si čo najlepšie vyladiť jedálniček a prípadne do neho zaradiť vhodné výživové doplnky
- skúste jogu, tehotenské masáže alebo meditáciu
Vyhnite sa prudkým pohybom
Počas tehotenstva sa v tele ženy vo zvýšenej miere tvorí hormón relaxín, ktorý pomáha pripraviť oblasť ohanbia na pôrod. Spôsobuje uvoľnenie svalov, kĺbov a väzov v oblasti brucha, ako aj panvy a chrbta, čo môže spôsobiť bolesť a prípadne zvýšiť náchylnosť na poranenie. Cvičenie by sa preto malo vykonávať pomaly a opatrne.
Tip: Spodnú časť chrbta a brucha podporíte tehotenským pásom. Pomôže vám to zmierniť bolesť, posilniť držanie tela a zabezpečiť si väčšie pohodlie pri každodenných činnostiach.
Môže sa zväčšiť chodidlo
Podľa jednej z nových štúdií môže u žien počas tehotenstva dôjsť k zväčšeniu chodidla, ktoré je spôsobené zvýšenou hmotnosťou ženy počas tehotenstva. Je to preto, že dlhodobé nosenie váhy vyvíja väčší tlak na chodidlá a splošťuje klenbu2. Táto zmena je potom pravdepodobne trvalá. Mnohé ženy v tomto období trpia aj opuchmi nôh, členkov, chodidiel a prstov, ktoré sú spôsobené zadržiavaním vody v tele. Opuchy môžete znížiť nasledujúcim spôsobom:
- noste pohodlné topánky a ponožky, ktoré neškrtia
- vyhýbajte sa dlhému státiu
- snažte sa oddychovať s nohami hore
- pravidelne cvičte
Predchádzajte kŕčovým žilám
Kŕčové žily sa zvyčajne objavujú na nohách a v oblasti genitálií a sú spôsobené nahromadením krvi v žilách rozšírených tehotenskými hormónmi. Hoci po pôrode zvyčajne samé zmiznú, je dobré im predchádzať:
- noste pohodlné, voľné oblečenie
- poraďte sa s lekárom, či je pre vás vhodné nosiť podporné bandáže
- vyhýbajte sa dlhodobému státiu a sedeniu
- pri sedení je vhodné mať nohy hore
Môžu sa objaviť hemoroidy aj zápcha
V tehotenstve je výskyt hemoroidov bežný, pretože sa zvyšuje objem krvi v tele a tiež maternica vyvíja tlak na panvu. Žily v konečníku sa môžu zväčšiť do hrudkovitých zhlukov, čo môže mať za následok bolesť, pocit pálenia a svrbenie, najmä počas stolice alebo po nej. Ďalšou nepríjemnosťou je zápcha, ku ktorej dochádza, pretože tehotenské hormóny spomaľujú prechod potravy tráviacim traktom. Aj maternica môže v neskorších štádiách tehotenstva vyvíjať tlak na hrubé črevo, čo spomaľuje vyprázdňovanie. Okrem toho môže zápcha prispieť k vzniku hemoroidov, pretože námaha pri vyprázdňovaní môže zväčšiť žily v konečníku. Najlepšou prevenciou proti obom nepríjemnostiam je strava bohatá na vlákninu, dodržiavanie pitného režimu a pravidelné cvičenie, ktoré pomáhajú aktivovať činnosť čriev a posilňujú svaly panvového dna.
Uľavte rastúcim prsiam
Jedným z prvých príznakov tehotenstva je zväčšenie prsníkov v prvom trimestri. Je spôsobené vyššou hladinou estrogénu a progestrogénu a nie je definitívne - prsia rastú a zväčšujú sa počas celého tehotenstva. Môžete ich zmierniť nasledovne:
- zaobstarajte si tehotenské a dojčiace podprsenky, ktoré nemajú košíčky s kosticou a sú vybavené s háčikmi
- podporu prsiam môžu poskytnúť špeciálne podprsenky na spanie, ktoré majú široké ramienka a mäkkú bavlnenú podšívku
- správne zvolená podprsenka poskytne potrebnú podporu aj pri cvičení
Chráňte si vlasy, nechty a pokožku
Až 70 % žien trpí počas tehotenstva hyperpigmentáciou3, pričom na lícach, nose a brade sa objavujú hnedé alebo žlté škvrny. Akné sa vyskytuje aj u mnohých tehotných žien, pretože ich mazové žľazy produkujú viac oleja. Už existujúce materské znamienka alebo pehy môžu zmeniť svoju veľkosť alebo stmavnúť, väčšina týchto kožných zmien by však mala po narodení dieťaťa zmiznúť. Činnosť hormónov v tehotenstve stojí aj za zmenou štruktúry vlasov a nechtov, čo môže mať za následok vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov. Kvalitu vašej pokožky, vlasov a nechtov je však možné podporiť:
- nezaťažovaním vlasov upnutými účesmi, ako sú utiahnuté vrkoče
- používaním šampónov a kondicionérov s obsahom živín podporujúcich ich vitalitu a rast, ako sú biotín, oxid kremičitý alebo vitamín E
- vyváženým jedálničkom s primeraným množstvom čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú antioxidanty a flavonoidy, zmierňujúce zápaly a upokojujúce pokožku
- kvalitnými pleťovými krémami s ochranným SPF faktorom
- vhodným ochranným oblečením pri pobyte na slnku a slnečnými okuliarmi s UV filtrom
- nepoužívaním prípravkov na nechty s rozpúšťadlami (odlakovače), ktoré nechty vysušujú
- nosením ochranných rukavíc pri domácich prácach
- dodržovaním pitného režimu
- obohatením jedálnička o vhodné výživové doplnky s obsahom esenciálnych aminokyselín a biotínom
Tip: Starnutie pokožky až v 80% spôsobuje UV žiarenie. To znižuje množstvo kyseliny hyalurónovej v kožných bunkách, preto do svojej kozmetickej starostlivosti zaraďte produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej. Nemajte obavy, je bezpečná aj počas tehotenstva4. Takisto sa uistite, že používate pleťový krém s ochranným faktorom SPF, a to celoročne.
Zdroje:
1. https://www.nigeriamedj.com/article.asp?issn=0300-1652;year=2012;volume=53;issue=4;spage=179;epage=183;aulast=Kumar
2. https://www.livescience.com/27583-foot-size-pregnancy.html
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17567299/
4 https://www.aad.org/public/cosmetic/scars-stretch-marks/stretch-marks-why-appear